piątek, 10 sierpnia 2012
Zmiana zasad wystawiania faktur od 2013 roku
Resort finansów przymierza się do modyfikacji zapisu dotyczącego fakturowania. Mówi on o obowiązku wystawiania faktur VAT przez podatników. Faktura jest dokumentem stwierdzającym w szczególności dokonanie sprzedaży, datę tej czynności, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany są nakierowane na dostosowanie obowiązujących przepisów do zmian wprowadzonych dyrektywą 2010/45/UE. Można to zrealizować poprzez wprowadzenie uproszczonego fakturowania. Zmiany, jakie zapowiada resort będą dotyczyły:
· podstawowych zasad wystawiania faktur,
· podmiotów zobowiązanych do wystawienia faktur,
· przedmiotu i treści samej faktury.
Najprawdopodobniej po nowym roku wejdą w życie:
· tzw. faktury uproszczone, które będą mogły zostać wystawione wówczas, gdy kwota na dokumencie nie będzie przekraczała równowartości 100 euro, czyli około 450 zł,
· faktury wystawiane na żądanie,
· faktury zbiorcze.
Jednocześnie, wycofane z obiegu zostaną faktury wewnętrzne, jako że regulacje unijne nie przewidują możliwości wystawiania tego rodzaju faktur.
Dodatkowo, zapowiadane jest zmodyfikowanie terminów wystawiania faktur, obowiązku wystawiania i przekazania określonej ilości egzemplarzy faktur, zasady wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur oraz sposób i termin przechowywania bądź udostępniania tychże dokumentów.
Ministerstwo Finansów oprócz eliminacji niektórych zapisów ustawowych i typów faktur, wprowadzi obowiązek w zakresie dokumentowania niektórych czynności, umieszczania dodatkowych informacji na wystawianych fakturach VAT. Będą to np. wyrazy: "metoda kasowa", "samofakturowanie", "odwrotne obciążenie". "procedura marży - towary używane" czy "procedura marży dla biur podróży",
Bez zmian
Ministerstwo Finansów podaje, że część danych, jakie są obowiązkowo umieszczane na fakturach VAT, nadal będą obowiązywały. Faktura będzie musiała za każdym razem zawierać:
stawkę podatku,
nazwę towaru lub usługi.
Zmianie nie ulegną zasady zaokrąglania kwoty podatku i jej wykazywania. Tylko niewielkie modyfikacje zostaną dokonane na przepisach odnoszących się do możliwości określenia na fakturze kwot podatku dotyczących wartości, dostarczonych towarów i usług.
Etykiety:
faktura korygująca,
FV korygująca,
nota korygująca,
podatek VAT,
podatki,
Vat
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz