piątek, 10 sierpnia 2012
Od 2013 r. zmienią się zasady wystawiania faktur VAT
Ministerstwo Finansów planuje uchylenie art. 106 ustawy o VAT i wprowadzenie nowych przepisów dotyczących fakturowania w dodanych art. 106a-106r. Przepisy te miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. – informuje Gazeta Podatkowa.
W uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o VAT, zmiany te mają na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do zmian wprowadzonych dyrektywą 2010/45/UE poprzez uproszczenie fakturowania. Proponuje się wprowadzenie zmian dotyczących ogólnych zasad wystawiania faktur oraz podmiotów obowiązanych do ich wystawienia, a także przedmiotu i treści faktury.
Nowelizacja przewiduje istotną zmianę w zakresie wystawiania faktur uproszczonych, a także faktur wystawianych na żądanie.
W projekcie uregulowano również termin wystawienia faktury oraz obowiązek wystawienia i przekazania określonej ilości egzemplarzy faktury. Zakresem ustawy objęte będą też zasady wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur, a także sposób i terminy przechowywania faktur oraz tryb ich udostępniania właściwym organom.
Ważną zmianą w zakresie fakturowania jest propozycja wyeliminowania faktur wewnętrznych. Zmiana ta, jest konieczna, ze względu na fakt, iż właściwe regulacje unijne nie przewidują możliwości wystawiania tego rodzaju faktur.
Bez zmian ma pozostać sposób wykazywania i zaokrąglania kwoty podatku. Zmianom mają ulec przepisy dotyczące możliwości określenia w fakturze kwot podatku dotyczących wartości dostarczonych poszczególnych towarów i usług.
Etykiety:
faktura korygująca,
fakturowanie,
FV korygująca,
nota korygująca,
podatek VAT,
Vat
Z jakiej faktury nie odliczysz VAT?
Faktura VAT-MP przeznaczona jest dla tzw. małych podatników posługujących się metodą kasową rozliczeń VAT. Z pewnością jej zaletą jest możliwość odroczenia płatności podatkowej, jednak nabywca, który otrzyma taki dokument, nie jest uprawniony do odliczenia podatku w momencie jej otrzymania. Metoda kasowych rozliczeń polega na odprowadzeniu podatku dopiero po otrzymaniu należności od kontrahenta w ciągu najbliższych 90 dni od momentu przekazania towaru czy usługi. Oznacza to, że mały podatnik posługujący się tą metodą może odliczyć VAT dopiero wtedy, gdy sam dokona zapłaty względem sprzedającego.
Należy pamiętać, że przedsiębiorca, który kupując towar lub usługę, otrzymuje fakturę VAT-MP nie może odliczyć podatku na ogólnych zasadach. Zgodnie z prawem nastąpi to dopiero w sytuacji,gdy została uregulowana część należności lub jej całość oraz w przypadku gdy przypada 90 dzień od dnia otrzymania zakupionego towaru cze tez wykonanej usługi.
Etykiety:
faktura korygująca,
fakturowanie,
FV korygująca,
nota korygująca,
podatek VAT,
podatki,
Vat
Zmiana zasad wystawiania faktur od 2013 roku
Resort finansów przymierza się do modyfikacji zapisu dotyczącego fakturowania. Mówi on o obowiązku wystawiania faktur VAT przez podatników. Faktura jest dokumentem stwierdzającym w szczególności dokonanie sprzedaży, datę tej czynności, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany są nakierowane na dostosowanie obowiązujących przepisów do zmian wprowadzonych dyrektywą 2010/45/UE. Można to zrealizować poprzez wprowadzenie uproszczonego fakturowania. Zmiany, jakie zapowiada resort będą dotyczyły:
· podstawowych zasad wystawiania faktur,
· podmiotów zobowiązanych do wystawienia faktur,
· przedmiotu i treści samej faktury.
Najprawdopodobniej po nowym roku wejdą w życie:
· tzw. faktury uproszczone, które będą mogły zostać wystawione wówczas, gdy kwota na dokumencie nie będzie przekraczała równowartości 100 euro, czyli około 450 zł,
· faktury wystawiane na żądanie,
· faktury zbiorcze.
Jednocześnie, wycofane z obiegu zostaną faktury wewnętrzne, jako że regulacje unijne nie przewidują możliwości wystawiania tego rodzaju faktur.
Dodatkowo, zapowiadane jest zmodyfikowanie terminów wystawiania faktur, obowiązku wystawiania i przekazania określonej ilości egzemplarzy faktur, zasady wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur oraz sposób i termin przechowywania bądź udostępniania tychże dokumentów.
Ministerstwo Finansów oprócz eliminacji niektórych zapisów ustawowych i typów faktur, wprowadzi obowiązek w zakresie dokumentowania niektórych czynności, umieszczania dodatkowych informacji na wystawianych fakturach VAT. Będą to np. wyrazy: "metoda kasowa", "samofakturowanie", "odwrotne obciążenie". "procedura marży - towary używane" czy "procedura marży dla biur podróży",
Bez zmian
Ministerstwo Finansów podaje, że część danych, jakie są obowiązkowo umieszczane na fakturach VAT, nadal będą obowiązywały. Faktura będzie musiała za każdym razem zawierać:
stawkę podatku,
nazwę towaru lub usługi.
Zmianie nie ulegną zasady zaokrąglania kwoty podatku i jej wykazywania. Tylko niewielkie modyfikacje zostaną dokonane na przepisach odnoszących się do możliwości określenia na fakturze kwot podatku dotyczących wartości, dostarczonych towarów i usług.
Etykiety:
faktura korygująca,
FV korygująca,
nota korygująca,
podatek VAT,
podatki,
Vat
Subskrybuj:
Posty (Atom)